Můj chov zebřiček



                                 Můj chov zebřiček

25.12.2015 11:09

Velké rozšíření článku 16.12.2021 13.52

V tomto článku se dočtete, jak chovám zebřičky, jaké používám klece, budky, krmení atd.

Není to návod, jak se to má dělat, je zde jen napsáno, jak to dělám já. Lepší je si to posrat podle svýho, než podle toho, co ti raděj ty druhý. Takových to příspěvků jsou napsány desítky. Je na každém, aby si z nich vybral, co si myslí, že je správné a může to praktikovat ve svém chovu. Rozhodně nedoporučuji kopírovat kohokoliv bez rozmyšlení. Ani mě ne!

                           Chovné zařízení

                                                Moje chovatelské zařízení z venku.

Chovatelské zařízení je velmi důležitá součást úspěchu chovu. Jak samotná místnost, tak její zařízení. Ne vždy můžeme mít vše, jak bychom potřebovali. Pokud někdo staví od základu nové zařízení, tak to je paráda. Ale většinou ho budujeme již ve stojících nemovitostech a musíme pracovat s místem, které máme. Moje zařízení je předělané ze starého chléva. Není to nic velkého, ale mám v něm 58 klecí. Ze tří stran jsou klece, na čtvrté stěně jsou okna a dveře. Klece jsou rozměrů: 58 cm délka x 30 cm výška x 33 cm hloubka. V budoucnu mám možnost místnost propojit s vedlejší, třikrát tak velkou místností. Když přemýšlím, že bych tam mohl mít vnitřní voliérky na ostavená mláďata, svoji vlastní myčku na krmítka, napáječky, budky....je to lákavé, ale říkám si opravdu to potřebuju? Snad někdy...uvidíme.

                       Při potřebě rozšíření by ch mohl využít místnost napravo.

Mé nové chovatelské zařízení vybudované v létě 2019. Takto to vypadá vevnitř v plné hnízdní sezóně.

                           Některá ze získaných ocenění mého chovu ptáků.

       2GR - chovná klec s plnými boky art. 326/B

Tento typ klece používám a mohu doporučit. Italská firma GR nabízí obrovský sortiment zboží pro chov ptáků za přijatelnou cenu.

Webové stránky firmy :https://www.2g-r.it/

Výrobky této firmy u nás lze koupit zde:https://www.kanari-exoti.cz/ nebo https://www.volieryzelinka.cz/ , nebo možno objednat ze Slovenska - https://www.kanarikyeshop.sk/


Spodní klece na pravé straně, kde nejsou dřevěné skříňky zůstávají prázdné, v nich nehnízdím. Jsou k nim dokoupeny vyjímatelné boky, takže je lze libovolně propojit a vytvořit větší prostor pro odstavené mladé. Mám zkušenost, že ze spodních klecí málo který pár vyvede mladé. Když vejdu do místnosti, ptáci ve spodních klecích jsou rušeni nejvíce. Zřejmě proto, že nevidí, co se děje. Míhají se jim na obzoru pouze nohy. Když vstoupím do místnosti popolezou na bidélku až k mřížce a pořád zvedají hlavu, koukají nahoru co se děje. Asi proto z klecí, které jsou až na podlaze, odchová tak málo párů. Proto raději spodní klece nechávám prázdné a dávám do nich odchovaná mláďata, Jakmile se venku udělá hezky, což pro mě znamená, že noční teplota neklesá pod 10 °C dávám všechna odchovaná mláďata ven do společné voliéry, kde jsou až do podzimu. Vlastně opět do doby, než začne noční teplota klesat na 10 °C. Voliéra je uzpůsobena k zasunutí 5 mm plexiskla. Má to dvě výhody. V případě ptačí chřipky, nemusím ptáky přesouvat dovnitř. A také se tím podstatně prodlouží doba, po kterou ve voliéře mohou být ptáci. Prodloužit jde sezóna jak na jaře, tak na podzim. V létě se plexisklo musí vyndat, jinak bych přišel o hlavní důvod, proč jsem ji stavěl a to je slunce.

Voliéra 4 boxy pro oddělení jak pohlaví, tak i chovných a mladých ptáků. Stavba v roce 2021

Možnost, aby ptáci mohli být na přímém slunci, nebo se koupat v dešti je ve vnitřních prostorech nemožná. Proto je nutné venkovní zařízení, kde je toto možné a ptáci mohou využít počasí, jak potřebují. Přímé sluneční paprsky jsou pro jejich zdraví nenahraditelné. Za tvorbu vitamínu D3 je zodpovědné UV-B záření, proto jakákoliv překážka (okno, plexisklo) zabraňuje jeho produkci. K největší produkci vitamínu D dochází, když je slunce nad obzorem, tady okolo poledne. Vitamín D syntetizovaný ze slunečních paprsků si tělo umí uchovat po delší dobu, než vitamín D získaný potravou v podobě umělých preparátů. Vitamín D (kalciferol) představuje skupinu úzce příbuzných steroidů s přímým účinkem v organismu ptáků na homeostázu vápníku a fosforu, na tvorbu kostí, vaječné skořápky a na oplozenost vajec; působí jako kalciotropní hormon a imunomodulátor. Rozlišují se dvě formy vitamínu D:

Vitamín D3 (cholekalciferol, kalciol) vzniká v kůži z provitaminu 7-dehydrocholesterolu fotochemickou reakcí (slunečním ozářením) nebo je přijímán ptáky v krmivech živočišného původu. Krmivo rostlinného původu obsahuje vitamín D2 (erkalciol, ergokalciferol), který vzniká z provitaminu ergosterolu; u ptáků vykazuje vitamín D2 mnohem nižší účinnost než vitamín D3. Vitamín D je nerozpustný ve vodě, ale dobře rozpustný v olejích. Je stabilní na vzduchu (neokysličuje se), ale je citlivý na světlo. U ptáků je 7-dehydrocholesterol přítomen i v mazu kostrční žlázy, kterým si ptáci mastí peří. Z místa svého vzniku je vitamín D transportován krví do jater a nakonec do ledvin, kde vzniká vlastní biologicky nejaktivnější forma vitamínu D - kalcitriol.

Při nedostatku vitamínu D u mladých rostoucích ptáků dochází k rachitidě (křivici), u dospělých zvířat k osteomalacii, kterou může vyvolat i nadbytek kalcitriolu.

Do krmných směsí se vitamín D3 přidává v syntetické formě. Rybí tuk se jako zdroj vitamínu D u ptáků nepoužívá, protože negativně ovlivňuje zdravotní stav zvířat (nadbytek nenasycených mastných kyselin může vyvolat encefalomalacii) a jeho dávkování a vmíchávání do krmiva je obtížné.

Voliéra ať venkovní nebo vnitřní má význam oproti kleci také kvůli své velikosti a tím pádem možnosti proletu mláďat. Čím více a ve větším prostoru létají, tím více sílí (rostou jim svaly) a dostávají se do zdravé formy. V kleci se často o látání nedá hovořit. Je to spíše přeskakování z bidla na bidlo. Proto voliéra je nezbytná součást zdraví zebřiček. Venkovní možnost je to nejlepší, co lze ptákům dopřát. Ptáci zde opět musí mít dostatek krmení, čistou vodu a grit. Čas od času hodím všem ptákům ve voliéře na dno čerstvě natrhaný žabinec. Cca 1x týdně podávám míchanici, pouze odstaveným mláďatům. Odstavené chovné ptáky není potřeba v této době k ničemu stimulovat měkkým krmením. V této fázi by to bylo na škodu. Pro ptáky, kteří skončili hnízdění, je pobyt ve voliéře doba odpočinku! Míchanici přijímali při krmení mláďat více než tři měsíce v kuse, mají v sobě nashromážděno dostatek vitamínu, není třeba nic dalšího podávat a ptáci jsou na dietě, pouze na suchém zrní.

Pro kvalitu pobytu ptáků ve voliéře jsem udělal vodní mlhu. V teplých letních dnech není nic lepšího, co můžeme ptákům dopřát. Je to velmi jednoduché, Potřebujeme set na vodní mlhu (trysky a hadice pořizovací cena do 300.- Kč) a samozřejmě přívod vody. Toto je nejednoduší způsob s manuálním ovládáním. Já nemám v blízkosti voliéry přípojku vody z baráku a tak používám studny, která je hned vedle voliéry. V tomto případě je třeba čerpadlo a jeho ovládání. Volil jsem ovládání přes wifi zásuvku, Je to dle mě nejlepší způsob. Naprogramovat podle potřeby, možnost kdykoliv a odkudkoliv zapnout, vypnout......při použití spínacích hodin můžeme rosit ptáky v době když prší, což je skoro zbytečné. Wifi ovládáním můžu i pokud jsem v práci a prší, vypnout čerpadlo.


.

                                          Vlhkost

Chovnou místnost jsem z důvodu co nejmenších nákladů na vytápění zevnitř zateplil 14 cm silným polystyrénem a to včetně stropu. Má to velmi dobré izolační vlastnosti, ale je třeba odvádět vlhkost. Stěny nevsáknou žádnou vlhkost. Od května mám otevřené okno, to se vlhkost vyvětrá. Moje chovná sezóna probíhá přes zimu. Mít otevřené okno a současně topit nepřipadá v úvahu. Proto jsem to vyřešil koupí vysoušeče vzduchu a vše je v pořádku. Je nastaven tak, aby udržoval vzdušnou vlhkost minimálně 63 %. Jakmile se zvýší vlhkost, zapne se a vysouší, dokud nedosáhne nastavené hodnoty. Je tak v provozu asi do 10 minut každou hodinu. Samozřejmě se snižující se vzdušnou vlhkostí se čas, kdy neběží prodlužuje, i vody se vylévá méně. Příkon je 250 W, nic co by mělo finanční dopad na náklady chovu. Pokud má někdo opačný problém a vlhkost je nižší než 50% je NUTNÉ ji zvyšovat. Ať nádobou s vodou, nebo elektronickým zvlhčovačem, ale musí se zvýšit, jinak se mláďata nedostanou z vajíčka a nebo úplně zaschnou. Vlhkost vzduchu je nutné měřit v každém chovatelském zařízení. V době mimo hnízdní sezónu na vlhkosti vzduchu nezáleží. Naopak v této době je dobrá nízká vlhkost vzduchu. Vyšší vlhkost vzduchu v době odpočinku nutí samice snášet vejce. Tím nám neodpočívají, ale naopak se zbytečně vysilují. Musíme mít na paměti i to, že kombinace tepla + vlhkosti dává příznivější půdu pro rozvoj bakterií a tedy nemocí. Vysoká vlhkost 70-75% je již naopak nežádoucí a škodlivá.

.

                                           Vysoušeč vzduchu Trotec TTK 29 E.

Pokud někdo má problémy s vlhkostí tak doporučuji tuto firmu. Opravdu funguje perfektně. Tato mi funguje již 7 sezónu. Nyní už mají novější modely. Samozřejmě je třeba vysoušeč čas od času vyčistit. Dělám to tak, že když vidím, že je vevnitř hodně zaprášený, tak ho vypnu, nechám ho týden v teple vyschnout a profouknu ho venku kompresorem. Na tuto dobu přinesu rezervní vysoušeč. Vnitřní vyjímatelný filtr každé ráno, když vylévám z vysoušeče vodu, přejedu vysavačem.

Vlhko a průvan je prakticky nejhorší pro vše živé.

Jak jsem již zmínil, odchovávám zebřičky hlavně přes zimu. Začínám první páry sestavovat již v listopadu. Má to své výhody, ale i nevýhody. Hlavní výhoda je možnost udržet si konstantní teplotu. Ptákům tak nehrozí problémy při náhlém zhoršení počasí, při kterém se stává, že samice se načepýří a mají problém snést vejce. Což často znamená její smrt. Nehrozí ani zastydnutí vajec, prochladnutí mláďat, pokud rodiče jsou mimo budku delší dobu. Také se nestane, že kvůli kolísání teploty začnou ptáci falešně pelichat a tím pádem je sezóna odsunuta. Pelichající pták je neplodný. Další výhoda hnízdění přes zimu, je v tom, že je v březnu prakticky konec sezóny a mláďata mají venku dost času sílit a růst. Na výstavu v listopadu jsou mladí z prvních hnízd již prakticky dospělí, chovu schopní ptáci. Toto je hlavní důvod, proč chovatele výstavních ptáků začínají tak brzo hnízdit. Začíná se po výstavách, aby mláďata na výstavu v následujícím roce, byla prakticky dospělá, dvakrát přepeřená a měla šanci uspět. Dělá to většina výstavních chovatelů. Mladé ve stáří 4 měsíců má menší šance uspět, než mladé staré 8 měsíců.

Jako nevýhoda se může někomu jevit nutnost přitápění a svícení. Já jako nevýhodu vidím jen to, že pokud opravdu mrzne neseženu čerstvé zelené krmení. Topení a svícení prostě beru jako potřebu k chovu.

                                            Světlo

Hnízdit v zimě znamená připravit ptákům takové podmínky, aby měli chuť začít hnízdit. Což znamená světlo, teplo, vlhkost a krmení. Používám LED zářivku s dvěmi 150 cm dlouhými trubicemi se studenou bílou barvou světla.

Mimo hnízdní sezónu ptákům den není třeba prodlužovat. Postačí, pokud se aktivní čas ptáků drží v rozmezí : min. 10 hodin a max. 12 hodin. Hnízdní sezóna musí být pro ptáky změna. Změna taková, že je přesvědčí, že je čas se rozmnožovat. V přírodě je to začátek období dešťů. Ptáci instinktivně vědí, že jakmile začnou deště, je doba páření, protože bude dostatek potravy pro mláďata. A tyto podmínky musíme ptákům udělat my, chovatelé.

Jelikož začínám sestavovat první páry v listopadu, tak zpravidla od října začínám každý den přidávat 15 minut na spínacích hodinách čas svícení světel, abych celkem dosáhl 16 hodin aktivity ptáků. Používám dvě LED zářivky. Světla jsou napojena přes spínací hodiny. Čas rozsvícení nastavuji dopředu, takže ptáci přestávají být aktivní se západem slunce. Není proto třeba používat stmívače, protože se západem slunce mají dost času se zklidnit a uložit. Což znamená, že v koncem listopadu se mi v místnosti rozsvěcí světla v 00:00 hodin. Vypnutí světel mám nastaveno na 10.00 hodin. Pak je v místnosti normální denní světlo z venku a stmívání navečer obstará slunce. Postupně, jak se prodlužuje den, to nastává v lednu, naopak ubírám po 15 minutách tak, aby se dodrželo pořád 16 hodin světla. Někdy v květnu už není potřeba svítit vůbec. Mám to takto nastaveno, protože krmím ptáky každé ráno než jdu do práce. Pokud by se něco změnilo a byl bych nucen krmit ptáky po práci a bylo by potřeba světlo déle, než je vidět venku, řešil bych to stmívačem osvětlení. Pro tuto variantu jsem si při rekonstrukci přichystal kabeláž na stmívač, který by se staral o druhé osvětlení v podobě led pásků v 2m dlouhých lištách na stropě.

Programovatelný ovladač USB 5CH 20A pro LED

.

Je to velmi dobře vymyšlená mašinka na ovládání LED pásků. Programuje se v počítači a přes USB se nastavené hodnoty přenesou do zařízení. Programovatelný časový ovladač pro LED osvětlení, s možností nastavení času, intenzity a mixaci kanálů nezávisle na sobě v 5ti nezávislých sekcích v časové ose. https://www.t-led.cz/media/document/10006182-1-led-ovladac-usb-5ch-20a-programovatelny.pdf

Často je vidět chovatelská zařízení, kde mají osvětlení v každé kleci. Vypadá to efektivně. Nicméně nejsem zastáncem tohoto, ale rozhodně neříkám, že je to špatné řešení. Já po sezóně všechny klece z místnosti vynosím ven, vydezinfikuji a vystříkám vapkou. Rozdělávat kabeláž a sundávat...a pak vše opět instalovat.....samotné čištění 48 klecí a místnosti mi trvá tři celé dny a to mi stačí:)

Takže každá situace jde v dnešní době řešit. Nemám rád lidi, co příliš často říkají, že něco nejde. Jde, ale musí se proto něco udělat. To je často ten největší problém:)

Je třeba přizpůsobit dobu světla podle životního cyklu. Která období bychom měli rozlišovat?

1) Odpočinek - po skončení hnízdění musí mít každý pták 4-5 měsíců čas odpočinku. V této době je ideální délka aktivního dne okolo 12 hodin. Pokud máme ptáky uvnitř. Ptáci jsou drženi jen na suchém zrní a čisté vodě.

2) Pelichání - zpravidla začínají ptáci pelichat po hnízdění. Zde je třeba zajistit minimálně 10 hodin aktivního dne pro ptáky a přísun vitamínů v podobě 2x týdně malého množství míchanice s přidanými vitamíny. Pozor nepřehánět. Vitamíny se přidávají i do míchanice na krmení mladých, takže rodiče v sobě vitamíny mají. Hypervitaminóza = předávkování vitamíny, bývá horší než jejich nedostatek.

3) Příprava na chovnou sezónu - je třeba postupně prodlužovat délku dne. Já posunuji o 15 minut denně po prodloužení o hodinu tři dny čekám a pak pokračuji, dokud nedosáhnu délky dne cca 16 hodin.

4) Odchov a odstavená mláďata - při odchovu jsem pořád na 16 hodinách, jakmile páry už nehnízdí a jsou veškerá mláďata odstavena, postupně opět po 15 minutách zkracuji délku dne na 14 hodin. Což mláďatům zajistí dostatečně dlouhou dobu na krmení a jejich vývoj. Jakmile jsou dobré venkovní podmínky, jdou odhnízdění ptáci i mláďata do venkovní voliéry. Tam vše obstará slunce, žádné upravování délky svitu není třeba.

5) Příprava na výstavy - délka aktivity ptáků je ideální okolo 14 hodin. Ovšem daleko důležitější je vyvarovat se jakýchkoliv výkyvů a kolísání teploty. Jinak ptáci začnou opět pelichat a naše šance na výstavě rapidně klesají.

Osvětlení je doporučováno s UV paprsky......nutná výměna těchto svítidel.....je nutné zvolit barevnou teplotu neonových světel mezi 5500 °K a 6600 °K........ale bohužel často je jaksi nezmíněno, že aby světlo pomáhalo při aktivaci vitamínu D3, musí být pták od zdroje vzdálen okolo 15 cm, což znamená do každé klece samostatnou trubici a tu ideálně po 6 měsících vyměnit. Já to řeším tak, že všichni ptáci tráví každý rok 4 měsíce ve venkovní voliéře a nemám žádné problémy s nedostatkem vitamínu D3, žádné deformace zobáku ani jiné problémy. Ale pokud někdo chce opravdu dostát rad odborníků prosím, odkaz níže.

Výhody UVB paprsků pro ptáky v zájmovém chovu

https://hari.ca/fr/soins-aviaires/habitat-et-environnement/bienfaits-rayons-uvb-pour-oiseaux-compagnie/

Arcadia kompaktní úsporná žárovka

https://www.rajpapousku.cz/arcadia-kompaktni-usporna-zarovka/

Arcadia - "Bird lamp"

https://www.stepansestak.cz/krmiva-a-chovatelske-potreby/arcadia-bird-lamp/

                                           Teplo

Používám elektrický radiátor s ventilátorem. Na něm vůbec nezáleží. Důležité je jeho ovládání a to zajišťuje zařízení Lucky Reptile Thermo Control II - perfektní věc!

.


Ovladač topení je nastaven tak, aby byla teplota přes den 15 °C a 12 °C v noci. Je důležité rozlišit teplotně den a noc. 24 hodin stejná teplota není ideální. Někomu se teplota může zdát příliš nízká. Já jsem k těmto hodnotám došel postupně praxí. Má to pro mě jen samá pozitiva. Ptáci v průběhu sezóny nepelichají z důvodu výkyvu teplot. Při nižší teplotě jsou ptáci i mláďata lépe zapeřená. Nižší teplota nutí dospělé lépe sedět jak na vejcích, tak na mladých. Míchanice, kterou si dělám denně čerstvou nemá šanci zkysnout.

Mimo hnízdní sezonu udržuji teplotu okolo 10 °C max., takže začínám zvedat teplotu až začátkem listopadu na hnízdní sezónu, spolu s prodlužováním dne. Díky zateplení radiátor zapíná opravdu na chvilku. Samozřejmě to záleží na tom, jak je venku a tím, jak hodně se místnost ochlazuje. V roce 2016 jsem si pořídil meteostanici. Ne z důvodu hlídání počasí, ale proto, že se mi jednu zimu stalo, že se porouchal radiátor, samozřejmě v těch největších mrazech. Musel se rozbít hned jak jsem odešel z ranního krmení, to tam bylo ještě teplo. Druhý den ráno tam bylo 3° C. Přišel jsem o několik mláďat. Většinou již větších, která rodiče už nezahřívají celý den. Tak jsem si koupil meteostanici, u které se dá nastavit dolní a horní mez teploty, kterou chci hlídat. Pokud se dostane v místnosti s čidlem teplota nad anebo pod nastavenou teplotu, spustí se mi doma u meteostanice alarm. A vím, že je problém s teplotou u ptáků. Kromě i jiných funkcí tato meteostanice ukazuje i vlhkost vzduchu. Já používám k tomuto účelu tuto meteostanici - GARNI 6571.

.

Zobrazené hodnoty jsou z chovné místnosti. Teplota 14,8 ° C a vlhkost vzduchu 58 %

                                        Krmení

Aby měli ptáci chuť začít se rozmnožovat, musejí mít i pocit hojnosti a ideálních podmínek. Musí vědět, že budou schopni nakrmit mladé. Jako základní krmení po celý rok používám směs bílého prosa a lesknice v poměru 100/30 Kg. Nijak to přesně neodměřuji, nemyslím si, že by to bylo až tak důležité. Krmení uchovávám v plechových sudech s děrovaným dnem a vložím do zrní několik drenážních hadic, aby zrní dýchalo. V době přípravy na hnízdění, když začínám zvedat teplotu a současně s tím prodlužovat den, podávám obden vaječnou míchanici. Dávám ji jen tolik, kolik ptáci sežerou do pěti minut. Ne tolik, aby ji měli celý den. Pokud to s míchanicí přeženeme, může se stát, že samice začnou snášet vejce ještě bez samců a tím jsou první hnízda ztracena. Zbytečně samice vysilujeme. Samci se po příliš vydatném krmení míchanicí mohou začít rvát anebo, což je nejhorší, "přebudí" se tak, že nám po přidání samice na ni útočí. Nebo rozbijí snůšku, zabijí mladé, protože se chtějí opět pářit. Pozor na to, rozmnožovací pud je silnější než pud sedět na vejcích a starat se o mladé. Takto jsem za léta, co ptáky chovám přišel o spoustu mladých. Je těžké toto vždy odhadnout, protože ne každý pták potřebuje stejně vyhecovat na hnízdění. Proto vždy raději méně.

.

Takto samec zřídil samici. Pár, co má v budce mladé, potřebuje míchanici pro jejich krmení. Někdy její přílišná konzumace způsobí, že samec se stane velmi agresivním jak vůči mladým, tak i k samici. Tuto samici takto oškubal, bez zásahu chovatele by ji zabil.

Přechod z klidu na hnízdění trvá cca 20 dní. V tuto dobu mám ptáky pořád ještě v hejnech samce a samice zvlášť. Jakmile dosáhnu požadované délky dne a teploty, dám do klece budku. Na dno budky dávám trochu sena jako základ a pustím do klece sestavený pár. Ptáci jsou většinou již připraveni. Samec se okamžitě zajímá o samici a o budku. Podávám různé druhy steliva. Nejčastěji od firmy Quiko. Při stavbě hnízda mají ptáci odstraněný rošt z klece. Rošt vracím po dostavění hnízda. Šetří to stavební materiál.

V každé kleci musí být napáječka s vodou, krmítko nebo zásobník s krmením, miska s gritem a sépiová kost. Firma GR2 nabízí veliký sortiment těchto věcí k chovu. Grit míchám jemný a hrubší. Nejraději kupuji od Witte Molen, který obsahuje kousky dřevěného uhlí a od Prestige drcené mořské škeble.

.

                     Tyto dva grity míchám a podávám celoročně v samostatném krmítku.

Míchanice - krmivo, které je hlavně důležité pro povzbuzení ptáků k hnízdění a následně pro krmení mláďat. Poté v období pelichání jako nosič vitamínů. Jinak není potřeba ji ptákům podávat a stačí jim pouze suché zrní. Na trhu je veliké množství různých míchanic od různých výrobců. Výhody jsou nesporné, míchanice je hotová, stačí podávat, často je obohacena o vitamíny a jiné látky. Šetří spoustu času. Zkusil jsem jich několik. Vždy jsem se ale vrátil k domácí míchanici. Přišel jsem o několik mladých, protože rodiče kupovanou míchanici prostě nebrali....častěji se ptáci přebudili....domácí míchanice mi vyhovuje. Složení není žádné tajemství, jak ho z toho někteří chovatelé dělají.

Míchanice můj recept: základní suroviny jsou zelené, nejlepší je ptačinec žabinec. Případně listy pampelišky, občas list salátu, v zimě, když je vše zmrzlé zelené nahrazuji brokolicí, ledovým salátem nebo minimálně sušená petržel list. Déle vařené vajíčko, strouhaná mrkev, drcené skořápky a směs sušených bylinek. Tyto ingredience jsou základní a nesmí chybět žádná z nich. Poté míchanici nepravidelně obohacuji o zelenou řasu, strouhaný tvrdý tvaroh, sušený česnek, a směs vitamínů. Je-li míchanice příliš mazlavá, lepí se zvláčním ji strouhankou, na sypkou ale pořád vlhkou směs. Dříve jsem k tomu používal rusk, již ho nepoužívám. Vstřebává přílišnou vlhkost a nebo nám navlhčený velmi dobře zvýší objem míchanice, ale nutriční přínos je nulový. Jedná se o hluchou, výživově prázdnou hmotu. Pro větší objem se prostě vezmou dvě, tři...vejce, dá se více zeleného, více mrkve.....Stejně tak jsem ustoupil od podávání naklíčeného zrní. Přínos je nesporný, ale obsluha, zajištění klíčeného zrní proti plesnivění je velmi náročné a riziko s tím spojené veliké. Nenašel jsem způsob klíčení zrní, který by byl na 100% bezpečný. Prostě to neumím.

.

Doma vyrobená míchanice, nic lepšího jsem ještě nenašel. "Můžeme o tom vést spory, můžeme s tím nesouhlasit, ale to je asi tak všechno, co se s tím dá dělat."

.

Vitamínů je opět velký výběr. Nemám v oblibě žádnou značku. Kupuji vždy suchý mix vitamínů a když dojdou, koupím jiné. Vitamíny používám cca jednou za týden lehce posypu míchanici vitamíny. Když zapomenu, nic se neděje. Méně je lépe než více!

                                   Hnízdění

Kromě zebřiček, které se zúčastnili výstavy a nebo těch, co ještě výstava čeká, jsou všichni ptáci připraveni na chov. Byli několik měsíců ve voliéře, kde sbírali fyzickou kondici před rozmnožováním. Nyní jsou cca 3-4 týden v klecích po pěti kusem podle pohlaví, aby se zklidnily a zvykli na malý prostor, to už dostávají malé množství míchanice, aby byli lépe nabuzené na chov. U některých ptáků s dlouhým peřím, se peří kolem kloaky odstraní - vytrhá, aby se usnadnilo oplodnění. (Pokud je první snůška čistá k tomuto odstranění peří, je dobré ještě samici o třetinu zkrátit ocas). Někteří příliš tlustí ptáci (jasně vidíme foukáním do peří na břiše) přecházejí na dietu. Pouze voda a proso. Toto je poslední čas na důkladné pozorování předností a nedostatků ptáků a poslední možnost měnit sestavení párů.

Protože hnízdím přes zimu, mám již prodloužený den, ustálenou teplotu a vlhkost vzduchu. Ptáci dostávali míchanici na povzbuzení do toku a občas koupelny. Je čas sestavit páry. Při sestavování párů se musí zohledňovat současně dva hlavní aspekty. Jednak se páry musí sestavovat podle jejich genetických vloh a tím pádem podle našeho cíle - jaké chceme odchovat mutace. A za druhé je třeba sestavovat páry tak, aby se ptáci v páru doplňovali. Co má jeden pták horší, musí mít druhý perfektní, jedině tak můžeme danou věc průměrovat a dále pak zlepšovat. Pokud spojíme dva ptáky, kterým například nedrží ocas - padá jim dolů, těžko si můžeme myslet, že mláďata na tom budou lépe. Naopak. A toto platí u všech vad, které každý pták má. Ano každý pták má nějaké vady, nějaké chyby, které se musíme snažit vylepšit. I pták co vyhraje Mistrovství světa se dá v něčem vylepšit. Důležité na práci chovatele je, aby tyto vady viděl. Častý problém je, že chovatel na svých ptácích tyto vady vidět nechce. To je problém, myslet si, že moji ptáci jsou bez chyb. To je cesta zpět. Chovatel se musí snažit každým dalším křížením tyto vady, chyby minimalizovat. Nejlépe je úplně odstranit. Výstavní zebřička je pták hodnocený z mnoha různých pohledů. Barva, kresba, typ...a proto možností na zlepšení na každém ptáku bývá více. Často se nám podaří jednu věc odstranit a druhou chybu si vytvořit a nebo zhoršit už dobrou kvalitu něčeho....Šlechtění je nekonečná věc, nikdy neskončí, vždy můžeme něco na ptáku vylepšit, snažit se to "udělat" lépe. Samozřejmě, abychom tyto výkyvy minimalizovali, je třeba mít co nejkvalitnější všechny ptáky v chovu, což je skoro nemožné. Stalo se mi, že velmi dobré zebřičky nebyli v sezóně rozmnožené, protože nenašli ideálního partnera. Moje první samice co získal titul Mistr ČR mi dala s vybraným samcem mladé až třetí rok. Vždy jsem je sestavil, nechal jim dvě hnízda a nic z toho nebylo. Pak jsem je na jedno hnízdo dal s jiným partnerem, abych věděl, že je každý z nich schopný odchovat mladé. Až třetí rok to vyšlo, už jsem v to ani nedoufal. Chovatel musí být trpělivý, ne pářit ptáky za každou cenu s protějškem, co k němu nemá žádnou logiku, a snažit se za každou cenu udělat "počet mláďat" - pouhé číslo. Kvalita bude mít vždy přednost před kvantitou!

Vybral jsme tedy samce a samici, které chci spolu dát do páru a budu se snažit získat od tohoto páru potomky. Postupů může být více. Někdo dá nejprve do chovné klece samce, dá mu budku a stavební materiál. Samici k němu přidá později, až postaví hnízdo. Jiný chovatel dá do klece nejdříve samici a třeba po týdnu přidá samce. Já to dělám vše naráz. Ptáky pozoruji celý rok a před sestavováním párů velmi dlouho a pečlivě sleduji každého ptáka a dělám si poznámky, pak přihlédnu k genetice a páry si sestavím na papíře a zkontroluji podle kroužků, aby nebyli příbuzní. Do připravené chovné klece, kde jsem vyndal rošt dám různé stelivo. Vyvěsím budku, do které dám na dno seno, jako začátek hnízda. Do klece dám společně samce i samici. Pokud jsou ptáci dobře připravení na období odchovu začne samec poskakovat okolo samice, zpívat jí a ta začne kmitat ocáskem a hned dochází k páření. Pokud samec na samicí útočí může to znamenat, že je buď "přebuzený". Nebo, že samice není připravená na chov, to samec pozná. Pokud tyto šarvátky nejsou až tak vážné, nechám je spolu a pozoruji. Pokud vidím, že útoky jsou brutální, samici odeberu, aby ji samec nezabil. Samci dám jinou samici, pokud se to opakuje, je samec oddělen do jiné klece a zůstane jen o zrní a vodě minimálně tři týdny. Pokud má samice příliš světlý zobák, není v hnízdní kondici a nemá cenu ji dávat do páru. Pár dostává každý den malé množství míchanice. Podle stavby hnízda přidávám stavební materiál. Jakmile je hnízdo dostavěné vracím do klece rošt a vyvěsím koupelnu. Až se objeví první vejce, dám do prostoru na vejce, co má mnou používaný typ budky ve stropní části zrní, do kterého dávám snášená vajíčka.

.

Do budky za každé odebrané vajíčko vložím umělý podkladek. Když samice snese 4 vejce, odeberu vložené tři podkladky a vrátím odebrané vajíčka. Samice většinou ještě snese 5 vajíčko. Někdy i více, což už vidím nerad.

K tomuto datumu přidám 14 dní a to si zapíšu jako den líhnutí. Odebírání vajíček se dělá proto, aby ptáci vejce začali zahřívat všechna najednou. Mláďata se poté také vylíhnou v jeden den a mají všechna stejnou šanci přežít. Cca po týdnu sezení, prosvítím vejce, zda jsou oplozená. Pokud ano vidím krvavé žilky ve vajíčku. Pokud prosvítím po delší době, je zahřívané oplozené vejce tmavé. Čisté, neoplozené vejce prosvítíme i po 14 dnech sezení. Není nic, co by se tam vyvíjelo, měnilo. Pouze se časem neoplozené vejce zkazí a není vevnitř žluté, ale šedé. Pak bude také patřičně vonět, pokud ho rozbijeme:) I když má pár neoplozené vejce, nechávám ho sedět celých 14 dní. Teprve potom mu vejce vyhodím, ať může začít novou snůšku. Není dobré po týdnu, jakmile zjistíme, že z vajec nic nebude, je ptákům vyhodit a zkrátit jim délku sezení. Ptáci musí sedět dokonce doby sezení. Mohli bychom je tímto naučit, že doba sezení na vejcích je kratší a pak nám nedosedí další snůšku. To se může stát. Někdy ptáci poznají, že vejce jsou neoplozená a sami přestanou sedět. To můžeme vejce odstranit, dokonce musíme, aby k nim samice nesnesla nové. Pak by jich bylo v hnízdě příliš a mohlo by se stát, že je ptáci nedokáží všechna udržet při zahřívání pod sebou. Od druhého sneseného vejce už nedávám páru míchanici. Začnu ji opět dávat dva dny před datem líhnutí. Z počátku malé množství, vždy tak aby ji neměli k dispozici celý den. Postupně podle počtu a velikosti mladých přidávám, zase jen tolik, kolik za ten den sežerou. Pokud ráno při krmení je miska s míchanicí prázdná a mláďata jsou nakrmena, je to v pořádku. Pokud míchanice zůstane, dávám méně. Vždy je, ale lepší méně, aby byli ptáci také nuceni hlavně na noc nakrmit mladé zrním. Dva dny před očekávaným líhnutím přidám i krmítko, ve které je mlácené senegalské proso. Dříve jsem ho přidával do základní směsi, ale ptáci ho v krmení hledají, hrabou a s krmením šeredí. Míchanici a senegalské proso mají po celou dobu dokud, neodstavím mladé. Takto kdyby vše fungovalo by bylo skvělé, ale bohužel často to tak jednoduché není. Ptáci k sobě neladí, samice snáší na zem, nebo do krmítka. Samec staví hnízdo jinde, než v budce. Samec ničí hnízdo, vyhazuje vejce z budky...Ptáci nesedí na vejcích. Ptáci nekrmí mladé. Ptáci žerou vejce. Vše toto se každému jednou stane. Co s tím? Není recept. Já mám jediný, vytrvalost. Pokud ptáci žerou vejce, musíme zjistit jestli to dělá samec, nebo samice a toho ptáka utratit. Stává se to minimálně, ale stává. Pokud samec pořád ničí hnízdo, nebo zahrabává stelivem vejce, může pomoci celé hnízdo v budce postříkat bezbarvým lakem, třeba na vlasy. Stébla se slepí a samec už je nemůže vytahovat. Pokud ptáci nesedí, nekrmí mladé, můžeme si pomoci chůvami, Já tuto možnost nepoužívám a nejsem jejím zastáncem. Pokud chceme mít náhradní rodiče na vzácné, nebo drahé zebřičky, které se nám nedaří přimět k sezení, nebo ke krmení mladých, dobře, ale měli by to být opět zebřičky, které budou adoptivními rodiči. Použití japonských chůviček odsuzuji. Mladé zebřičky, hlavně samce takto odchované pod chůvičkami, můžeme pak slyšet pípat jako chůvička a ne zebřička. Pokud ptáci nekrmí mladé, je možné mláďata prvních cca 5 dní po narození dokrmovat uměle. Na trhu k tomuto účelu seženeme nespočet směsí, které se jen rozmíchají ve vlažné vodě a pomocí injekční stříkačky s hadičkou můžeme začít krmit vylíhlá mláďata. Jakmile jsou mláďata starší, větší více žadoní o potravu a rodiče je zpravidla začnou krmit. Toto lze jen doporučit, protože většinou v dalším hnízdě už takový pár vaší pomoc nepotřebuje a funguje sám od začátku. Ovšem je to náročné na čas. Každé cca 3-4 hodiny, podle stáří, je třeba krmit.

Co k tomu tedy říci? Je to každého věc. Pokud jedu pro ptáky a vidím u chovatele mláďata spolu s rodiči, jsem klidný. I tak se vždy optám, krmili tuto zebřičku vlastní rodiče? Pokud vidím příliš mnoho chův, ptám se proč? Jaký je důvod, že je zde tolik náhradních rodičů? Máte potíže s krmením mladých, se sezením na vejcích? Chcete rychle rozmnožit vzácnou mutaci?

Schopnost samostatného rozmnožování chovaných ptáků, by měla být chovatelem brána jako hlavní, nejdůležitější vlastnost jeho ptáků. Pokud některý pár ne příliš dobře krmí svá mláďata, není úplně dobré, nechávat si po něm mladé na další chov. Při výběru mláďat je třeba vzít v úvahu i schopnost dobře se rozmnožovat!

Podle mého názoru musí zdravý kmen ptáků mít tyto přirozené vlastnosti. A chovatel si je musí zachovat! Dá se u něho očekávat dlouhodobý horizont chovu, takže by si zadělával na problémy. Často to obnáší dlouhou práci, trpělivost a vytrvalost, bez ústupků jako je odchov pod pěstouny. V chovu nikdy nesmíte zapomínat na dědičnost. I tyto vlohy, jako nestarání se o potomky se přenáší z rodičů na mláďata!

Proto máte mé slovo a můžete při návštěvě sami vidět, že v mém chovu se nenachází žádný náhradní rodič, natož jiný druh.

                              Kroužkování

Kroužek nám pomáhá identifikovat každého ptáka v chovu. Na kroužku je napsaný rok narození ptáka, pořadové číslo, identifikace chovatele, značka klubu a země původu. Někdy i velikost kroužku. Bez kroužku se nemůžete zúčastnit žádné soutěže. Používám hliníkové kroužky, vždy v barvě roku. Moje identifikace vletech 2021 a 2022 byla EVC 03. EVC značí klub Exotáři Východní Čechy. 03 je moje klubové číslo. Tento klub jsem opustil a od roku 2023 se opět vracím ke svým iniciálům OB. Velikost kroužků, které používám je 3,2 mm. Pokud nejsme v žádné organizaci a přesto chceme ptáky kroužkovat, můžeme si kroužky sami objednat, nebo koupit na burze. Doporučuji vždy barevné kroužky. Čistý hliník barví nohu do šeda. Barevně eloxované kroužky toto nedělají.

Kroužky lze objednat zde: https://krouzkysas.cz/nebo zde: https://www.stepansestak.cz/krouzky/

Věřím, že v budoucnu budou i v České republice výrobci, kteří budou nabízet kroužky plastové. Plastový kroužek oceníme, když ptákovi nateče noha kvůli zranění, nebo kvůli přílišnému přísunu bílkovin v krmení, nebo s přibývajícím věkem se noha zvětší je plná šupinek a my budeme muset kroužek odstřihnout, aby pták o nohu nepřišel. Jde samozřejmě odstřihnout i hliníkový kroužek, ale je to pracnější a často se neubráníme drobnému poranění již tak nemocné a nateklé nohy. V každém případě, pokud jsme nuceni přestřihnout kroužek, vždy musíme nohu mazat několik dní mastí, aby otok splaskl. Například mastí HYDROCORTISON .

.

Tyto pevné kroužky lze nasadit mláděti na nohu v určitém věku. Pokud to uděláme brzo, riskujeme, že mládě ho v hnízdě ztratí. My si toho můžeme všimnout již v době, kdy už nasadit nepůjde. Proto když kroužkujeme mláďata, tak nasazený kroužek zkusíme hned sundat. Pokud se nám to povede, kroužkování opakujeme po několika málo dnech. Pokud jsme propásli ten správný den můžeme zkusit nohu namazat krémem a opatrně se snažit kroužek nasadit. Není možné říci přesný den ideální pro kroužkování mláděte. Toto se mění podle počtu mladých v hnízdě, podle toho jak dobře páry krmí...orientačně to je 5 až 7 den života. Vyhněte se při kroužkování přílišnému tahání za prsty, můžete způsobit zatím neviditelné zranění. Jak zraněné mládě vyletí z hnízda teprve uvidíte, že má problém s kroužkovanou nohou. Může s tím žít, ale nemusí se udržet pevně na bidle a jeho rozmnožování tím muže být znemožněno. Výstava samozřejmě také. Pokud je hnízdo při kroužkování poměrně špinavé, máme možnost ho vyhodit a udělat nové.

.

                       Při takovéto velikosti mláděte bude kroužek ještě padat z nohy.

.

     Ideální velikost. Když začíná růst peří na křídlech, noha je již dost silná, hlavně prsty, aby              kroužek držel.

Při kroužkování si do chovného sešitu k číslu kroužku zapisuji, které mládě má červené oko a které černé. Mláďata s červeným okem kroužkuji na opačnou nohu, než mláďata černooká. Nic víc si zatím nepoznamenávám. Pokud je vylíhlé jen jedno mládě anebo přežilo prvních pár dní jen jedno mládě je nebezpečí, že ho rodiče přestanou krmit. Osvědčilo se mi nechávat u samostatného mláděte vajíčka, která mám čistá od jiných párů, pokud u tohoto konkrétního páru žádné nezbylo. Ptáci pořád na těchto vejcích sedí, přitom krmí osiřelé mládě. Než ptáci pochopí, že z vajec nic nebude a že sedí dlouho, je již většinou mládě natolik veliké, že žadoní o potravu hlasitě a rodiče tomuto volání neodolají. Samozřejmě, že to nefunguje na 100 %, ale rozhodně se to vyplatí zkusit.

.

Těžko říci, jestli by mládě krmili rodiče i bez přidaných vajíček, ale po mých zkušenostech přidávám vždy, když zůstane v hnízdě jen jedno mládě dvě čistá nebo nevylíhnutá vejce. Proto je dobré si několik vajíček, třeba od párů, které nezasednou nechat.

Po celou dobu co jsou mláďata u rodičů (ať v budce, nebo již vylétla z hnízda) je k dispozici míchanice, klasická směs krmení, samostatně mlácené senegalské proso, voda, grit a sépiová kost.

                                     Odstavení

Jak začnou mláďata vylézat z budky, což je cca po třech týdnech, dám do klece krmné korýtko se senegalským prosem, protože do krmítek se mláďata musí teprve naučit chodit. Tyto korýtka jsou otevřená a mláďata z nich žerou okamžitě. Nadále mají denně míchanici ale pořád v menším množství. Postupně do senegalského prosa přidávám bílé proso s lesknicí a poměr neustále zvyšuji, aby se mláďata naučila žrát jiné zrní, než senegalské proso. Jakmile začnou žrát lesknici a bílé proso, senegalské proso už nedostávají. To nastane ale až v době, když jsou už dávno odstavena od rodičů. Učit na jiné zrní je musíme začít hned. Jinak by žrala jen senegalské proso pořád. Pokud vidíme, že mláďata mají přivřené, nebo dokonce zavřené oči, znamená to, že nepijí. Je dobré dát vodu na dno kece do misky, pod napáječku. Časem se naučí pít z napáječek a misku odstraníme. Je dobré dát do misky jen málo vody, aby se ptáci napili, ale v průběhu dne budou nuceni další vodu hledat. Tak od rodičů okoukají, že voda je v napáječce. Většinou se ptáci ihned v této misce s vodou vykoupou. Dávat v této době koupelnu se mi neosvědčilo. Pár mladých se mi utopilo. Cca tři dny po vylétnutí mláďat z budky, se na noc ještě do hnízda vracejí, ale i tak hnízda v tuto dobu odebírám. Dá se tak někdy zabránit tomu, aby samice nezačala snášet znovu a tedy brzo novou snůšku. Samice velmi často stejně začne. Skoro vždy to bude do korýtka se zrním. Můžeme opět zkusit vyvěsit budku, kde je musíme udělat hnízdo sami, protože již není čas, aby hnízdo postavil samec. Ve většině případů budou po opětovném vyvěšení budky do ní znovu lézt mláďata a rušit tak sezení rodičů, znečisťovat hnízdo a vejce trusem.......většinou hnízdění, pokud jsou mláďata z předchozího hnízda ještě u rodičů, nedopadne dobře. Je ale potřeba rodičům tu možnost dát. Když to nedopadne, budku opět sundat a vejce vyhodit a počkat, až bude možné mláďata odstavit. Pokud máme možnost, můžeme tyto snesená vajíčka vložit jinému páru. Je na chovateli, aby byl ve svých pozorováních pozorný a podle situace se snažil udělat, co myslí, že je správné k záchraně dalších možných mláďat. Neexistují v tom žádná ustálená pravidla.

Odstavit mláďata je možné teprve tehdy, až budou sama schopná se nažrat. Je to cca v 35 dni života. Je to tedy choulostivé období, kdy bude důležité ptáky pozorovat, abychom neudělali chybu a příliš brzy oddělili mláďata od rodičů. Pokud bychom viděli, že jsme je odstavili brzy a chtěli je třeba za dva dny vrátit, (vidíme, že sami nežerou a jsou načepýřena), tak rodiče je již krmit ve většině případů nebudou! Mláďata nesmějí mít nikdy hlad!!! Nikdy nemohou mít při krmení prázdná krmítka. Pokud ano, musíme dát další krmítka, dát do klece méně ptáků...Také se musíme vyvarovat podávání příliš velkého množství míchanice. Je to pro mláďata nejjednodušší způsob krmení. Ale je nutné, aby loupala a žrala semínka, hlavně na noc. Semínka vydrží ve voleti dlouhou dobu. Míchanice je za dvě hodiny strávená a do rána trpí hladem. To je špatně. Jakmile se mladé načepýří je to jeho konec. Proto míchanici denně, ale málo, aby nebyla hlavní složkou potravy. Senegalské proso jak to jde pořád ubírám.

Mláďata odstavuji do dvou klecí, u kterých vyndám boky u sebe a získám klec dlouhou 120cm. Přidám několik bidel. Všechna ve stejné výšce. Do takové to proletovačky dávám okolo 10 mladých. Osvědčilo se mi umístit k odstaveným mláďatům starší samici, třeba rezervní kus. A nebo přidat již starší mládě, pokud už mám. Mláďata se od těchto ptáků naučí krmit, používat napáječku, krmítka a nakonec i zásobníková krmítka. Vše musí jít postupně a musíme pozorovat každou klec, každé mladé. Do krmítek začnu dávat méně krmení, aby jim nestačilo a museli hledat další možnost se nažrat a to je zásobník s krmením. Tím nestačilo nemyslím, že za dvě hodiny po doplnění krmiva budou bez žrádla, ale to, že na noc budou chtít více žrádla, ale v krmítku už nebude a tak budou hledat. Jakmile to objeví první mladé, ostatní se to od něho naučí. Toto začnu dělat až teprve když už žerou plně základní směs, bez senegalského prosa.. Nejprve si musí mláďata zvyknout na to, že musí spoléhat už jen sama na sebe, na novou klec....nemůžeme na ně hodit vše na ráz. Také mi při učení na zásobníky pomohlo nejprve dát do zásobníku senegalské proso a pak dosypat klasickou směsí. Mladí již senegal nedostávají, ale pořád si ho dobře pamatují, vidí ho a chtějí ho žrát. To velmi často naučí mladé žrát ze zásobníků a nám tím ušetří spoustu času při krmení.

Během tohoto období odstavu se mění barva zobáku a opeření. Zobák se stává světlejším od základny ke špičce, aby se postupně zbarvil celý do růžova. A poté se zbarví do korálově červené u samců a růžově červené u samic. V opeření se začíná objevovat charakteristické opeření samců (boky, tváře, hrdlo, a hrudní pásek). Někteří ptáci s velmi intenzivním zbarvením již mají některé vzory kresby přímo z hnízda. Pokud počasí dovolí a je poznat na mladých pohlaví, jdou ven. Při chytání odstavených mláďat a jejich přesunu do voliéry si do chovného sešitu dopisuji k číslům kroužků a mutaci podle rodičů i štěpitelnost a pohlaví mláděte. Dále si označím každé mládě plastovým identifikačním kroužkem tak, abych měl stejné barevné mutace rozlišené a snadno tak chytil ve voliéře ptáka, kterého potřebuji. Je-li třeba 10 kusů černolících samců, má každý jinou barvu plastového kroužku. A barvu si zapisuji do chovného sešitu. Nemusím pak chytat všechny, ale jen toho, kterého potřebuji. Mladí samci i samice jsou každý v samostatném boxu. Tam zůstávají až do selekce.

.

Každý rok hnízdím okolo 30 chovných párů. Nechávám si vždy dva až tři samce navíc a čtyři až pět samic. Je to z důvodu nahrazení ptáků, kteří by padli, protože potom je problém sehnat kvalitní chovu schopné jedince. Tyto rezervní ptáky, pokud je již nepotřebuji prodám na jaře. Nejdříve, ale poslouží jako "učitelé" prvním odstaveným mláďatům. Viz. obrázek výše. Jejich funkci pak převezmou mladí ptáci z prvních hnízd, které potom dávám nově odstaveným mladým.

                                      Odpočinek

Po od hnízdění je potřeba ptákům dopřát klid. Ptáci jsou po vychování mláďat velmi vysílení. Z tohoto důvodu jsem rád, když v budce jsou tři mláďata. To je ideální počet. Při třech hnízdech máme na selekci od jednoho páru 9 mladých. Opět musíme pamatovat na základní pravidlo, které se nikdy na žádné soutěži nezmění. A to, že: Kvalita bude mít vždy přednost před kvantitou! Pokud ptáci měli v jednom hnízdě čtyři mladé, nechám takový pár hnízdit jen dvě hnízda. Pokud je ve hnízdě více mláďat, přendám některé k jiným párům, aby se rodiče příliš nevysilovali. Riskujeme úhyn z vyčerpání. Přendat mladé jinam, můžeme pokud víme, že daná mutace se u náhradních rodičů nemůže objevit, nebo červené oči dát k černým očím...pokud žádná taková možnost není, musíme mladé oddělit jinam až po kroužkování. Jinak nebudeme znát jeho pravé rodiče. Pokud pár měl první dvě hnízda neúspěšná a je v dobré kondici, nechám jim 4 hnízdo. To je maximum.

Ptáci jsou tedy po odstavení posledních mláďat v této sezóně a putují do venkovní voliéry. Zvlášť samci, zvlášť samice. Ptáci zde mají grit, základní směs a vodu. Nic víc ptákům nepodávám. Cca jednou týdně jim hodím ptačinec žabinec. Žádnou míchanici! Ptáci ji teď žrali několik měsíců, jsou plni všeho co potřebují. Potřebují jen klid, odpočinek a vyměnit peří. Ptáci po skončení hnízdění začínají pelichat. Vitamínu mají v sobě na toto náročné období tedy dostatek. Ve vedlejších boxech jsou zvlášť mladí samci a mladé samice, kteří cca 1 týdně míchanici dostávají.

Toto období odpočinku pro chovné ptáky trvá cca do začátku září. Potom se chovní ptáci selektují. Výběr ptáků na výstavu a jejich umístění do samostatných klecí. Ptáci co nejdou na výstavu a půjdou v listopadu do chovu, nechávám venku do poloviny října. Potom je dávám do klecí po pěti kusech stejného pohlaví a sleduji, abych věděl jaký jim dát protějšek. Chovní ptáci, které už nebudu potřebovat dám uklidnit z voliéry do klece a po 14 dnech nabízím chovatelům.

Pro mláďata je toto období určeno k růstu, sílení a přepeřování do dospělého peří. Je samozřejmě rozdíl mezi mláďaty z prvních hnízd líhnutých koncem listopadu a mláďaty z posledních hnízd, líhnutých v březnu. Mladí z prvních a některých druhých hnízd mohou být také začátkem září odchyceni a dáni do tréninku na výstavu. Proběhne u nich již selekce. To co chovatel nepotřebuje, je nabízeno ostatním chovatelům.

Po celou dobu pobytu venku všechny ptáky pozoruji, podle identifikačních kroužků si dělám poznámky. Vnitřní místnost je prázdná, což znamená všechny klece vynosit ven. V kádi namíchat vodu s chloraminem a namočit tam všechny, rošty, budky, bidélka, krmítka, napáječky....prostě vše, co jsem používal. Budky, krmítka, napáječky a další drobné věci v dezinfekci očistím a nechám přemýt doma v myčce. Klece a rošty po umytí kartáčem v dezinfekci opláchnu vapkou. Místnost vyčistím a vytřu podlahu dezinfekcí. Druhý den postupně vracím klece zpět. Je to práce na tři dny. Ale je léto, tak co.

                  Příprava na soutěž - trénink

Soutěž představuje pro chovatele vyvrcholení jeho chovné sezóny. Je to nejlepší možnost nechat si zkontrolovat ptáky, zda odpovídají standardu. Ale je to také možnost porovnat svůj výsledek s výsledky jiných chovatelů.

Základním předpokladem je znalost standardu, toho jak má výstavní zebřička vypadat. To čekám i od rozhodčích na výstavách. Není pro nikoho žádná ostuda každý rok si přečíst standard a připomenout si ho ve všech jeho detailech.

Výběr ptáků na výstavu je nutné provádím 8 týdnů před očekávanou výstavou. Ptáci, které vyberu musím zkontrolovat. Kontrola nohou, zda jsou přítomné všechny prsty a všechny drápky. Natřu mastí, třeba Indulonou. Kontrola zobáku, zda je hladký, rovný bez deformací. Drobné nedostatky odstraním malým nožem. Odrhnu tahem kolmo na zobák vyčnívající hrbolky a ošetřím mastí.

Kontroluji peří. Poškozené peří hlavně na ocase, někdy v letkách vytrhnu, aby mohlo narůst nové. Peří roste 6 týdnů. Dále hledám nežádoucí barevná pírka po těle. U samic hlavně kontroluji hruď, u samců břicho a boky. Pírko co tam nemá být pinzetou vytrhnu. Pokud je tam nežádoucích pírek příliš mnoho, není to vhodný pták na výstavu. Protože tyto vytrhaná pírka, skoro vždy opět dorostou ve špatné barvě a musel bych je vytrhnout těsně před výstavou znovu. A pokud by jich tedy bylo moc, bude na zebřičce tato vytrhaná plocha vidět a bude za to potrestána srážkou bodů.

Ptáci jsou při této přípravě umístěni každý v samostatné kleci. Klece co mám jdou přepážkou rozdělit na polovinu a to je ideální velikost na trénink. Pokud budeme mít více ptáků pohromadě, riskujeme že se nám porvou a vytrhají si peří a nebude již čas, aby jim narostlo nové. Ptáci dostávají základní směs krmení a vodu. K dispozici mají grit. Tem musí mít v misce po celý život. Díky němu rozmělňují zrní v žaludku. Ptáci musí mít koupelny. Někdo je dává po celou dobu tréninku, někdo různě. Já dávám koupelny o víkendu, poslední týden jsou vyvěšeny celou dobu. Pobytem v malé kleci ptáci postupně krotnou, uklidní se z voliéry. To je důležité, aby se na výstavě chovali ve výstavní kleci klidně a mohli být vůbec posouzeni.

Toto je základní příprava na soutěž. Existují samozřejmě i další možnosti. Které chtějí od chovatele spoustu dalšího času. Například ukazovátkem cvičit ptáky, kteří seskakují z bidel na zem, aby zůstávali na bidlech. Ptáci co jen sedí na bidle, aby přeskakoval z bidla na bidlo. Samozřejmě to má svůj význam.

Další a tady už pro mě sporná příprava spočívá v "praní" ptáků. Spočívá to v tom, že si připravíme dvě větší misky s vlažnou vodou. Do jedné dáme šampón. V šampónu pořádně vykoupeme zebřičku. Doba kdy ji promýváme celé tělo trvá třeba 5-7 minut. Potom ji pečlivě opláchneme v druhé misce s čistou vodou a zabalíme do ruličky z toaletního papíru, nebo papírových ubrousků a necháme v ní ptáka oschnout. Pak rozmotáme a zebřičku dáme do klece. Toto se dělá den před výstavou. Chovatelé kanárů takto skoro musejí prát ptáky, aby měli stejnou šanci, jako konkurence. Ještě, že u zebřiček tomu tak není. Ale co není, muže být. Stres pro takového ptáka musí být enormní! Proto nejsem příznivcem tohoto "praní" ptáků.

.

                               Falešné pelichání

Co je příčina? Falešné pelichání není nemoc. Jde o reakci na náhlou změnu světla - délky dne, výkyvu teploty, může to způsobit průvan, nebo stres.

Zebřička se tak dostává do mimosezónního pelichání, které ji oslabí. Všem těmto spouštěčům se musíme vyhnout jak během hnízdění, tak při přípravě na výstavu. Pokud se nám toto stane, je třeba podávat vitamíny, abychom podpořily zdravý růst nového peří.

Někteří chovatelé v této nepříjemné situaci používají domácí recept. Do 1 litru vody nakrájíme 1 větší oloupanou cibuli a necháme louhovat čtyři dny. Poté vezmeme polévkovou lžíci získaného extraktu a dáme do 1 litru vody a toto podáváme týden do napáječek. Každý den měníme!

                                Evidence

Na vedení chovu používám program Vedení chovu od pana Zrůckého. Bez sešitu s okamžitými poznámkami se neobejdeme. Z chovného sešitu do programu po sezóně dopisuji, co potřebuji. Je to dobrý pomocník. Doporučuji. I přesto nejvíce pracuji s chovným sešitem, kde mám vše důležité. Program Vám například pomůže zjistit u sestaveného páru, jestli nejsou ptáci příbuzní a pokud ano, v kolika procentech. Pracuje samozřejmě jen s daty, které do něho vložíte Vy. Za to s daty třeba deset generací zpět, což ze sešitu dáte jen těžko dohromady.

                                 Prevence

Nejlepší prevencí proti nákaze v chovu je čistota. Denně čistá voda v čistých napáječkách, kvalitní krmení a vyvážená strava. Čistota v chovu je základ. Před každou sezonou je třeba vše důkladně vyčistit a vydezinfikovat. Používám chloramin. Všechny klece po skončení hnízdění vynosím ven, postupně namáčím do sudu s vodou a chloraminem, poté kartáčem vše vydrhnu a vapkou vyčistím. Úklid a dezinfekce se provádí všeho, klecí, bidélek i chovatelské místnosti. Krmítka a napáječky myji v myčce dle potřeby průběžně celý rok. Budky myji také v myčce po skončení hnízdění. Čistou vodu dávám každý den, pokud je třeba umýt napáječku, dám novou a tu použitou vložím do myčky. Takto v průběhu roku pečuji o krmítka, korýtka na zrní, misky na míchanici....vše dle potřeby. Do šuplíku v kleci sypu kočkolit a ten v průběhu roku, dle potřeby vyměňuji za nový. Krmení je důležité skladovat v suchu ve větrané místnosti. Krmení nesmí mít žádný zápach plísní!!! Vyvážená strava je základem zdraví ptáků. Existují minerální přípravky, ale není nad čerstvou složku potravy. Doma dělaná míchanice dodá ptákům vše, co potřebují, bez nutnosti používání velkého množství chemických vitamínů. Odčervování - tuto problematiku řeším přidáváním sušeného česneku do míchanice, každý den. Je to dostatečné a není třeba ptáky odčervovat.

                                     Karanténa

Důležité je každého nového ptáka, ale také ptáky po návratu z výstavy dát do karantény. Což znamená jinam, než mám svůj chov. Tam musí být podmínky stejné jako v chovné místnosti. Ptáci dostávají míchanici s česnekem a trochou vitamínů na víc. Pozoruji stav, chování a trus. Je dobré dát na dno klecí papír a sledovat trus ptáků, jestli nemají průjem, nebo jiné zvláštnosti v trusu. Pokud je pták po měsíci v pořádku, může být přidám k chovaným ptákům. Pokud po měsíci není pták v pořádku, doporučuji poslat trus na rozbor, popřípadě výtěr z volete. Pak postupovat podle pokynů veterináře. Každá karantení klec a vše v ní musí být po každém použití obzvlášť pečlivě vydezinfikována.

                          Čistota - hygiena chovu

Udržovat ptáky v čistotě je jedno z nejdůležitějších pravidel. Ve špíně a bordelu se množí baktérie a paraziti! Čistota klecí, jejich vybavení a místnosti je základ. Po chovné sezóně je třeba vše důkladně umýt a vydezinfikovat. Drobné věci jako napáječky, krmítka...čistíme dle potřeby průběžně, ideálně v myčce na nádobí na vyšší teplotu. Po skončení chovné sezóny je nutné vyčistit vše. A teprve zde chovatel ocení klece a vybavení od firmy GR2. K dezinfekci používám Savo a chloramin. Ideální pomocník je vapka (tlakový čistič), kam do nádržky na šampon vložím rozmíchaný chloramin s vodou. Perfektní, rychlý způsob čistění.

.

                                           Závěr

Toto není v žádném případě návod, jak se mají zebřičky chovat, je zde jen napsáno, jak je chovám já. Netvrdím ani, že všechno, co dělám, dělám správně. Jak jde čas, člověk vidí, co se dá zlepšit, nebo získá zkušenosti od jiného chovatele a ty praktikuje ve svém chovu. Hlavně je třeba poučit se z chyb a omylů a těm se příště vyvarovat. Nic více, nic méně.

To, že je lepší chovat více párů zebřiček, než jeden je známé. Dle mého názoru je vždy důležité, aby alespoň některý pár úspěšně začal krmit mladé a ty ostatní páry to vyhecuje. Všímám si, jak se chovají ostatní zebřičky, které ještě mladé nemají anebo je nekrmily, když slyší žadonit o potravu mláďata od jiných párů. To si myslím je ten stimul, který potřebují. Jakmile se začnou někde hlásit mláďata o potravu, ostatní ptáci neklidně poletují a koukají kde jsou ty mláďata co chtějí krmit. To si myslím, že je ten důvod, proč se ptáci v dalších hnízdech zlepšují a začínají krmit mladé. Protože první hnízda jsou velmi nejistá. Je to dáno několika faktory. Hnízdit začínají mladí ptáci, kteří nemají zkušenosti. Starší ptáci mohou být po období výstav unaveni a i přesto, že minulý rok dobře odchovávali, mohou letos zlobit.

Neexistuje žádný 100% recept a ptáci nikdy na 100% nefungují, jak bychom chtěli. Vždy hledejte chybu nejdříve u sebe, potom až u ptáků! Kdo nemá trpělivost, ať raději sbírá známky. Nebude zklamaný.


Napsal jsem zde snad vše, co a jak dělám. Pokud zde něco není, neznám na to asi odpověď a hledejte ji u jiného chovatele. Také chci upozornit a zároveň poprosit, nepište mi dotazy ve smyslu narodila se nám miminka...atd. Pokud přečtete tento článek, zjistíte, že celý pojednává o chovu výstavních zebřiček a je určen pro chovatele. Mladé zebřičky jsou zde nazývány jako mláďata, nebo odchovy. Žádná miminka. Pokud máte problém s miminky obraťte se na radu k pediatrovi, ne ke mě. Já jsem chovatel. Proto na tyto otázky neodpovídám. Hledejte fóra vám podobným pet mazlíčkářům. Děkuji za pochopení.

Včera mi psala paní na messengeru - narodili se mi broučci, vůbec nevím co s nimi, poraďte. A za zprávou bylo spousta smajlíků, a různých obrázků. Jistě víc než samotných písmen v dotazu. Odpověděl jsem ji, že nejsem z oboru a neznám dezinsekci, ale lajcky bych broučky postříkal biolitem. Pokud se jí broučci narodili na choulostivém místě, ať raději navštíví lékaře. Nechápu, proč byla v další zprávě sprostá? Co jsem udělal špatně?

Upgrade: 27.11.2021 20.30

autor: Otakar Buldra©


.

Vytvořeno službou Webnode. Tvorba webových stránek zdarma Webnode

© 2018 Otakar Buldra ©Vytvořeno službou WebnodeMůj
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky